Flutter Nedir ? | Kullanım Alanları Nerelerdir ?

Posted by

Merhaba bu yazımızda Flutter Nedir Sorusunu cevaplıyor olacağız. Android ve İOS gibi platformlar için mobil uygulama geliştirmenizi sağlayan, ayrıca web ve masaüstü uygulamalar da geliştirebileceğiniz bir SDK olarak tanımlanabilir. Bir Framework, Widget ve farklı araçları barındıran, sadece kod tabanı kullanarak yerel bir uygulama geliştirmenizi sağlayan Dart dilini kullanan bir sistemdir. Bu yüzden Flutter açık kaynak kodlu bir araçtır. Bu aracı tüm mobil tasarımcı ve geliştiriciler ücret ödemeden kullanabilirler.

Google tarafından 2017 yılında piyasaya sürülen bu SDK günümüzde popüler olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında web uygulaması ve masaüstü uygulamasıda geliştirilebilmektedir.

Web uygulaması ile ilgili bir dip not düşmek gerekirse, bir web uygulaması geliştiriyorsanız seo tarafında eksiklerinizin olabileceğini öngörmelisiniz. Yani bu geliştirdiğiniz uygulama arama motorları botlarına uyumlu olmayacaktır.

Hem ios hem de android hedefleyen uygulamak geliştirmek maliyet ve zaman açısında sizi tasarruf etmenize olanak tanır.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Bireysel veya Kurumsal : Flutter ile bireysel ve kurumsal ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler sunan web,masaüstü,mobil uygulamalar geliştirmenize olanak tanır. Bir çok platformda çalışan uygulamalar maliyet açısından kolaylık sağlar, yüksek verimlilik için flutter tercih edebilirsiniz.

Oyun : Flutter, Mobil oyun geliştirmek için işlevsel çözümler sunmaktadır. Bu sebeple Mobil platformlarda oyun geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Eğitim : Eğitim noktasında bir mobil uygulamaya sahip olmak istiyorsanız her platforma build edebildiğiniz flutter uygulamasını tercih edebilirsiniz. Bu sebeple eğitim alanında da kolaylıkla kullanabileceğiniz bir uygulamanız olur.

flutter nedir

Flutter Nedir ? Neden Tercih Edilmelidir ?

Flutter kullanarak bir çok platforma çalışan kaliteli uygulamalara sahip olabilirsiniz. Flutter tercih etmeniz için gerçekten sizi cezbedecek bir kaç sebep sunalım;

  • İlk olarak flutter öğrenmesi kolay olan ve pratik kullanıma sahip bir sistemdir.
  • Kod değişikliğini hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir platformdur.
  • Mobil uygulama geliştirmek isteyenlerin tercih ettiğini flutter geliştiricisidir.
  • Flutterin widget yapısı ile yüksek performans sahibi uygulamalar geliştirebilirsiniz.
  • Flutter widget yapısı gayet anlaşılabilir ve kullanımı kolaydır. Sunulan widgetler bazen kabiliyet açısından insanı hayran bırakabilir.
  • Diğer mobil platformlardaki gibi bir kısıltlama bulunmaz yapısı itibariyle sizi özgür bırakır.
  • Sürekli gelişen kütüphane olanağı sebebiyle her ihtiyacınıza uygun bir kod bulmanız çok olası.
  • Tasarım yapmak diğer platformlara oranla çok daha basit ve kolaydır.

Android ve IOS Uygulamalar için Flutter Avantajları

Android uygulamalarla karşılaştırıldığında Flutter teknolojisinin en büyük avantajı çapraz platform desteği sağlamasıdır. Ayrıca Aynı kod tabanını kullanarak Android uygulamalarla birlikte IOS, web ve masaüstü gibi farklı platformlarda kullanabileceğiniz bir uygulamaya sahip olabilirsiniz.

IOS uygulama geliştirmek isteyenler için ilk seçenek Apple tarafından kullanılmakta olan Objective-c idi. Bu programlama dili birçok geliştiricinin hoşlanmadığı bir uygulama diliydi. Bu yüzden Flutter kullanımı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Flutter estetik, hızlı, üretken ve açık kaynak kodlu olmasıyla öne çıktı. IOS kullanıcıları çapraz uygulama teknolojilerinde performans ve kararlılık sorunlarından şikayetçiydi.

Flutter eğitimlerine ulaşabileceğiniz bir platform olan BTKAkademiye ücretsiz üye olup eğitimlerinden faydalanabilirsiniz.

Aklınıza takılan bir flutter kullanımına Buradaki kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Flutter Kurulumu için Buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir