Adobe, Figma’nın Rakibi “Adobe XD”yi Kapatma Kararı Alıyor

Posted by

Adobe, uzun bir süredir satın alma girişiminde bulunduğu Figma’nın benzeri olan “Adobe XD” isimli hizmetini sonlandırma kararı aldı. Bu kararın etkisiyle, Adobe XD’yi daha önce satın almış olan kullanıcılar hizmeti kullanmaya devam edebilecekler. Ancak, diğer kullanıcılar için bu hizmete erişim mümkün olmayacak.

Dünyanın en büyük grafik ve medya yazılım şirketlerinden biri olan Adobe, Figma platformunu satın alma girişimini bir süredir sürdürüyor. Taraflar arasında aslında anlaşma sağlanmış durumda. Adobe, Figma için 20 milyar dolarlık bir satın alma teklifinde bulunduğu söyleniyor. Ancak bu satın alma işlemi resmi otoriteler tarafından onaylanması gerekiyor. Ve ayrıca Avrupa Birliği’nin bu konuda tereddütleri olduğu görülmekte.

adobe xd kapatma kararı

Bu süreçte dikkat çekici bir hamleyle, Adobe’dan yeni bir duyuru geldi. Şirket, Figma ile aynı alanda faaliyet gösteren Adobe XD arayüz tasarım programını sonlandırma kararı aldı. Önceden Creative Cloud aracılığıyla erişilebilen hizmet, artık kullanılamaz hale geldi. Adobe XD platformunu daha önce satın almayan kullanıcılar, bu uygulamaya erişim sağlayamayacaklar.

Adobe’nin üst düzey yöneticilerinden Anais Gragueb tarafından yapılan açıklamalara göre, Adobe XD hizmeti daha önce satın almış olan kullanıcılar için desteklenmeye devam edecek. Ancak, bu destek süresinin ne kadar devam edeceği henüz net değil. Şirketten resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Bu hamlenin aslında şaşırtıcı olmaması gerekiyor. Zira Adobe XD ve Figma, sektördeki iki büyük rakipti. Her iki platform da aynı amaca hizmet ediyorlar ve benzer özellikler sunuyorlar. Adobe’nin Figma’yı satın alması durumunda, Adobe XD’nin gereksiz ve işlevsiz hale gelmesi kaçınılmazdı. Şirket, bu nedenle Adobe XD’ye daha fazla kaynak ayırmak istemiyor. Ancak, eğer Adobe’nin Figma satın alma girişimi engellenirse, o zaman farklı senaryoların gündeme gelebileceği konuşulabilir.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir