WhatsApp, Wear OS İçin Bağımsız Akıllı Saat Uygulamasını Başlatıyor

Posted by

WhatsApp, Google’ın Wear OS işletim sistemini kullanan akıllı saatler için bağımsız bir uygulama başlattı. Uzun süren bekleyişin ardından ve aylar süren beta testlerinin ardından WhatsApp, akıllı saat kullanıcıları için çok beklenen uygulamayı sonunda kullanıma sundu.

wear os whatsapp

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Çarşamba günü WhatsApp uygulamasının OS için başlatıldığını duyurdu. Bu yeni uygulama, kullanıcıların bağlı telefonlarına ihtiyaç duymadan yeni sohbetler başlatmalarına, mesajlara yanıt vermelerine ve sesli aramalar yapmalarına olanak tanıyor.

Yeni uygulama bugünden itibaren dünya genelindeki kullanıcılar için kullanıma sunuluyor. Ve Wear OS 3 ile uyumlu olan akıllı saatlerde kullanılabiliyor. Kullanıcılar, bileklerinden doğrudan metin ve sesli mesajlar, emojiler ve hızlı yanıtlar gönderip ve alabilecekler.

WhatsApp’ın Wear OS uygulaması Mayıs ayında Google’ın geliştirici odaklı I/O konferansında duyurmuşlardı. Uygulamayı başlangıçta beta sürümü olarak kullanıma sunmuşlardı. Ayrıca yakın bir süre sonra da genel kullanıma açılması planlıyorlardı.

I/O konferansında Google, WhatsApp’ın yanı sıra Spotify ve Peloton gibi şirketlerin yeni Wear OS uygulamalarını duyurmuştu. Ayrıca, Google Home, Gmail ve Takvim gibi kendi uygulamalarını da güncelleyerek Wear OS tabanlı akıllı saat kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmuştu.

Apple’ın watchOS işletim sistemi şu anda bağımsız bir WhatsApp uygulamasına sahip değil. Bu durum Apple Watch kullanıcılarına sınırlı bir deneyim sunmakta. Ve ayrıca akıllı saat üzerinden doğrudan WhatsApp mesajları gönderme veya arama yapma seçeneği yok. Ancak Apple Watch, uzun bir süredir akıllı saat pazarında liderliğini koruyor.

Google, Wear OS’u geliştirme ve Apple Watch’un hakimiyetiyle rekabet etme çabasında. Android üreticileri, I/O konferansında Wear OS’un piyasaya sürülmesinden bu yana beş kat büyüdüğünü açıkladılar. Ve ayrıca küresel olarak en hızlı büyüyen akıllı saat platformu olduğunu duyurmuştular.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir