WordPress Nedir ?

Posted by

WordPress nedir dendiğinde neredeyse herkes tarafından bilinse de bir kesim henüz konudan haberdar değil. Bu yazı serimizde wordpress nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve püf noktaları nelerdir sorularını cevaplıyor olacağız.

wordpress-nedir

WordPress nedir ?

WordPress, açık kaynak kodlu web sitesi yayınlama platformudur. Hızlı bir web sitesi kurma düşünceniz var ise aradığınız platform wordpress diyebiliriz. Bir gurup arkadaş tarafından 2003 yılında oluşturulan bu platform sunduğu özellikler ve üzerine geliştirilen widgetler sayesinde hızlı bir büyüme yakaladı. Şimdilerde dünyanın her yerinden milyonlarca insan wordpress kullanıcısı oldu. İnternette dolaşırken muhtemelen girdiğiniz bir çok site wordpress platformunda oluşturulmuştur. Kodlama ihtiyacı duymadan, içeriğinde sunduğu ücretsiz bir çok eklenti ve temalarla hızlı ve güvenilir site oluşturmanızı sağlamaktadır. Web sitenizde bir güncelleme yapmak istediğinizde yine aynı hızda kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan güncelleştirmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Güçlü bir web sitesi oluşturmak ve yönetmek için kullanılan çok yönlü açık kaynak bir platformdur.

WordPress Özellikleri

Bu platform, kolayca özelleştirilebilir ve sürekli yenilerinin geliştirildiği bir çok tema ve eklentiye ev sahipliği yapar. Temalar ve eklentiler sayesinde sitenizi istediğiniz gibi tasarlayabilmenize ve özelleştirebilmenize yardımcı olur. Kodlama bilgisine ihtiyaç duymasanız da wordpress işleyişi bakımından öğrenmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlarda bazılarını Widget kullanımı, Seo modülleri, Güvenlik hizmetleri vb. diyebiliriz.

Bir çok ücretsiz temayı ve eklentiyi barındıran wordpress platformuna diğer firmalardan ücretlide tema ve eklenti satın alabilirsiniz. Satın aldığınız yada ücretsiz olarak temin ettiğiniz eklentiyi yada temayı kolayca sitenize entegre edebilirsiniz. Sitenizin özelliklerini geliştirmek ve yeni özellikler eklemek için WordPress eklentileri çok etkilidir. İhtiyaç duyduğunuz eklentiyi bir çok eklenti arasından seçerek ve kendinize uygun şekilde özelleştirerek sitenize kolayca kurabilirsiniz.

WordPress avantajları nelerdir ?

1. Ücretsiz bir platform

WordPress ücretsiz bir platformdur. Fakat wordpress bir siteyi oluşturduktan sonra alanadı(domain) ve barınması için bir yer(hosting) gereklidir. Bu durumda domain ve hosting ücreti ödeyeceğinizi bilmenizi isterim. Yine de ihtiyaca göre bir web sitesi kurmak için bu platformu kullanmanızı tavsiye ederiz.

2. Kullanımı Kolay

Kullanan bir çok kişiden de duyabileceğiniz gibi wordpress gerçekten kullanımı kolaydır. Hayal gücünüz ne kadar kuvvetliyse ve araştırma içgüdünüz ne kadar sağlamsa o denli güzel bir wordpress sitesi oluşturmanız kolay olacaktır. Sitenize kuracağınız temayı bir çok tema arasından kolayca seçip kurabilirsiniz. Bu emin olun çok zamanınızı almayacaktır. Fakat bazı durumlarda seçeceğiniz temayı bulmak onca tema arasından karar vermesi oldukça zor olabiliyor. Eklentilerde de bir site için en gerekli eklentileri bulmakta karar verebilmekte zor olabiliyor. Ama merak etmeyin Buradaki yazımızdan wordpress sitelerinde gerekli eklentilere ve Buradaki yazımızdan da sektörler için en iyi wordpress temalarına değindik.

3. Tamamını özelleştirmek kolaydır

WordPress kullanıcıları genellikle yazılımla yada kodlamayla alakaları yoktur. Fakat tasarım konusunda size epey katkısı olacağını düşündüğümüz wordpress birazcık pratikle kolayca kavrayabileceğiniz bir platform. Temalardan tutunda eklentilere kadar özelleştirebileceğiniz bu platformda mükemmel siteler kurgulayabilirsiniz.

4. Arama motorlarında fark edilme kolaylığı (Seo Eklentileri)

Organiz trafik veya ziyaretçi sağlamak için dünyanın en iyi sitesine sahip olmanıza gerek yok. Bu yazımda da kullandığım gibi bir eklentiyle sizde arama motorlarında sitenizi kolayca fark ettirebilirsiniz. Oluşturduğunuz sitenizde bir seo eklentisi kurmanızı tavsiye ediyoruz. Örnek vermek gerekirse wordpresinin en popüler eklentisi Yoast SEO tavsiye ederiz.

5. Sorularınıza cevap bulabileceğiniz aktif bir topluluğa sahip

Bir çok tema ve eklentiye ev sahipliği yapan bu platform dünya çapında bir çok kullanıcıya sahip olduğunu söylemiştik. Ama bilmeliyiz ki kullanacağınız bir eklenti, tema yada herhangi bir durumda oluşacak sorunlar olacaktır. Bu durumda küçük araştırmalarla diğer insanların çözümlerine kolayca ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bu yazımızda wordpress nedir sorusuna ve wordpress temel özelliklerine değindik. Bir sonraki yazımız da WordPress sitesi nasıl kurulur ? sorusuna cevap vereceğiz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir